Co wyróżnia wino półsłodkie?

wino półsłodkie

Wino półsłodkie plasuje się pomiędzy winem wytrawnym a słodkim. Różnica tkwi w zawartości cukru, którego w tym winie jest mniej niż w słodkim, ale więcej niż w wytrawnym. Wina półsłodkie różnią się smakiem, aromatem, kolorem, które zależne są od użytych winogron i regionu, z którego pochodzą.

Skąd pochodzą najlepsze wina półsłodkie?

Dobre wina półsłodkie pochodzą z różnych zakątków świata, chociaż najbardziej kojarzymy je z regionami śródziemnomorskimi, czyli tam, gdzie klimat sprzyja uprawie słodkich winogron.

Dobrym przykładem będzie tu Hiszpania, gdzie wina półsłodkie produkuje się przede wszystkim w Andaluzji. Sherry to jedno z najbardziej popularnych rodzajów tego typu wina. Cechuje je bogactwo smaku i aromatu, obecne są w nim nuty miodu, karmelu i orzechów ziemnych. Kolejnym krajem jest Portugalia. Tu produkuje się wina takie jak Vinho Verde czy Port. Cechuje je słodki smak oraz zapach soczystych owoców.

Koniecznie należy również wspomnieć Francję słynącą z takich win jak Sauternes czy Barsac. Najeżą one do najbardziej luksusowych win tego typu na świecie. Wina półsłodkie pochodzące z Francji cechują się słodkim i subtelnym smakiem dobrze zbilansowanym z kwaskowatością. Idealnie nadają się do deserów.

Wiele wyśmienitych win półsłodkich pochodzi z Argentyny i Chile. Pochodzące z południa Chile wina półsłodkie znane są z charakterystycznego słodkiego smaku. Region Mendoza w Argentynie kojarzy się z beczkowanymi, czerwonymi winami półsłodkimi, przede wszystkim z odmiany Malbec.

Do czego pasuje wino półsłodkie?

Wino półsłodkie jest uniwersalne i pasuje do wielu potraw, podawane może być na różne okazje.

Wino półsłodkie pasuje do mięs zwłaszcza tych pikantnych. Ten rodzaj wina dobrze komponuje się z daniami kuchni chińskiej, japońskiej czy tajskiej. Sprawdza się w towarzystwie dań , w których znajdziemy słodkie warzywa takie jak marchew czy buraki.

Ten rodzaj wina może być serwowany jako aperitif podczas przyjęć weselnych, urodzin czy innych spotkań okolicznościowych.

Wina Warszawa

W ofercie sklepu z winem The Wine House znajdą Państwo wiele rodzajów win, w tym wina wytrawne, słodkie i półsłodkie pochodzące ze sprawdzonych winnic na całym świecie.