Czym jest dyskopatia i co warto o niej wiedzieć?

dyskopatia

Dyskopatia to schorzenie kręgosłupa. Pierwsze objawy, które mogą  niej świadczyć to silny ból, który nasila się podczas ruchu, drętwienie kończyn, zaburzenie czucia. Dowiedz się więcej o tej chorobie.

Jakie wyróżniamy przyczyny dyskopatii?

Do powstania dyskopatii przyczyniają się codzienne nawyki oraz nasz styl życia. Jeśli spędzamy wiele godzin w jednej pozycji i nie wykonujemy ćwiczeń rozciągających i wzmacniających mięśnie przyczyniamy się w ten sposób do rozwinięcia schorzeń kręgosłupa. Podobnie może działać niewłaściwe podnoszenie przedmiotów i dźwiganie. Przebyte urazy, wady postawy mogą również przyczyniać do powstawania zwyrodnień. Niekorzystna jest zbyt mała aktywność fizyczna, ale również uprawnianie dyscyplin obarczonych wysokim ryzykiem kontuzji. Wiążą się one z nadmiernym napięciem mięśni i mogą doprowadzić do bólu kręgosłupa.

Dyskopatia – objawy

Ucisk może być skoncentrowany na różnych nerwach. Objawy będą inne, gdy uciskane są nerwy kręgosłupa szyjnego, inne gdy ucisk ma miejsce w odcinku lędźwiowym. W przypadku ucisku na nerwy kręgosłupa szyjnego chory może doświadczać sztywności barku, silnego bólu promieniującego aż do łopatki, ramienia czy też ręki. Pojawić się mogą również bóle z tyłu głowy. Uciskowi na nerwy kręgosłupa lędźwiowego może towarzyszyć ból promieniujący aż do nogi. Inne objawy to osłabienie mięśni i zaburzenia czucia w obrębie kończyny dolnej.

W przypadku zdiagnozowania dyskopatii szyjnej u chorego mogą pojawić się objawy neurologiczne, uporczywe bóle głowy czy napadowe zaburzenia równowagi. Mogą pojawić się trudności takie jak wykonywanie precyzyjnych ruchów.

Czy dyskopatii można uniknąć?

Nie ma złotej recepty na uniknięcie problemów z kręgosłupem. To co możemy zrobić to zadbać  odpowiednią kondycję kręgosłupa. zapewnijmy sobie regularną aktywność fizyczną, która pozwoli nam wzmocnić mięśnie pleców i mięśnie przykręgosłupowe. Dbajmy o prawidłową masę ciała i odpowiednią dietę bogatą w wapń, oraz witaminy A, B, C, D i kwasy tłuszczowe Omega-3.

Jeśli pracujemy przed komputerem zadbajmy o utrzymanie odpowiedniej postawy ciała (przedramiona podparte, stopu położone luźno na podłodze, proste plecy). Gdy podnosimy ciężkie przedmioty uginajmy lekko kolana, nie zaś plecy.

Gdy nie ma deficytów neurologicznych a stan pacjenta to umożliwia leczenie ma charakter zachowawczy. Stosowane są leki przeciwbólowe, przeciwzapalne i rehabilitacja. Realizowana może być również rehabilitacja domowa.