Dlaczego warto kupić dziecku mikroskop?

mikroskop

Przedmioty, z którymi mamy styczność na co dzień zyskują zupełnie inny obraz, gdy spojrzymy na nie naprawdę z bliska. Wtedy możemy odsłonić zupełnie nowy świat, który może urzec nasze dzieci, nawet te małe. Mikroskopy obecne są w szkołach, warto jednak mieć również mikroskop w domu, aby zachęcić pociechy do odkrywania nowych perspektyw i wzbudzić w nich zainteresowanie nauką.

Mikroskop – jaki wybrać?

Wiele osób na wzmiankę o mikroskopie ma wizję próbówek i fiolek wypełnionych podejrzanymi chemikaliami. Jednak obecnie na rynku jest wiele propozycji, które są dopasowane do potrzeb i możliwości dzieci w różnym wieku. Ważnym kryterium jest właśnie wiek naszej pociechy. Dzieci poniżej 5 roku życia będą miały trudności w patrzeniu na próbkę jednym okiem. Również odwrócenie obrazu przy większych powiększeniach może je łatwo zdezorientować.

Zabawkowe mikroskopy

Mikroskopy zabawkowe są powszechnie dostępne, jednak często mają niską jakość i niski stosunek jakości do ceny. Często w ich składzie znajdziesz atrakcyjnie wyglądający zestaw osadzonych próbek i przyborów. W praktyce jednak jakość optyczna bywa bardzo słaba, a duże powiększenie daje tylko bardzo słaby obraz . Prowadzi to często do frustracji użytkownika, a sam mikroskop ląduję w pudełku lub pokrywa się kurzem.

Mikroskopy o dużej mocy

Tradycyjny rodzaj mikroskopu, taki jaki używany jest w laboratoriach i służący do badania próbek mikroskopowych lub bardzo drobnej struktury większych próbek. Nie jest to najlepszy wybór dla najmłodszych dzieci, ale może być odpowiedni dla nastolatków, zwłaszcza jeśli mikroskop może pomóc w nauce szkolnej.

Kilka rzeczy, o których należy pamiętać w przypadku takich mikroskopów:

  • prawidłowe ustawienie wymaga pewnej praktyki
  • pomiędzy preparatem a soczewką bezpośrednio nad nim jest mało miejsca co daje niewielkie możliwości manipulacji
  • jeśli preparat zostanie przesunięty obraz przesuwa się w przeciwnym kierunku
  • najbardziej przydatne są powiększenia od x40 do x400, większych warto unikać do momentu aż pojawi się potrzeba i rozwiną umiejętności.