Elewacja domu – liczy się nie tylko pierwsze wrażenie

elewacje z kamienia

Niezależnie od tego jak pięknie zaprojektowano wnętrze, elewacja jest pierwszym wyrazem stylu i standardu każdego domu. Elewacja powinna nie tylko być jasnym przekazem na temat ogólnego stylu w jakim zaprojektowano dom.  Powinna być atrakcyjna wizualnie, ale co równie istotne – bezpieczna i trwała. Z jakich materiałów może być wykonana? Jakie są ich zalety?

Elewacje z kamienia

Projektanci i właściciele domów chętnie sięgają po kamienie naturalne takie jak piaskowiec, granit czy łupek jako materiały elewacyjne. Kamień jest nie tylko przyjazną dla środowiska alternatywą dla wieli inżynierskich rozwiązań. Dobrze położony kamień zapewnia wytrzymałą na działanie czynników atmosferycznych elewację, której trwałością i estetyką będziemy mogli się cieszyć przez długie lata. Kamień naturalny może być stosowany w domach urządzonych zarówno w nowoczesnym jak tradycyjnym stylu. Spójrzmy jak łupek tatrzański zdobiący fasadę tego miejskiego domu przyciąga oko i pięknie prezentuje się na tle otaczającej zieleni:

elewacje z kamienia

MD KAM ma w swojej ofercie szeroki asortyment kamieni naturalnych, które idealnie sprawdzą się jak materiał elewacyjny domu. Odpowiednio dobrane rozwiązania potrafią zmienić każdą elewację w coś wyjątkowego i przyciągającego wzrok.

Elewacje drewniane

Drewno jest materiałem, które może wnieść pokaźną dawkę ciepła i organicznego piękna. Możemy wybierać spośród wielu dostępnych u producentów opcji drewna twardego, miękkiego i modyfikowanego. Deski i panele drewniane można malować, bejcować lub polerować w celu uzyskania zamierzonego wyglądu i dotyku. Chociaż nie ma nic piękniejszego niż naturalne drewno z jego nieprzetworzonymi słojami, sztuczne alternatywy – wykonane z włókien kompozytowych, aluminium lub cementu – są stosunkowo bardziej wytrzymałe i łatwe w utrzymaniu. Drewno świetnie komponuje się z innymi materiałami elewacyjnymi, takimi jak kamień naturalny.

Elewacje z cegły

Cegła jest również podstawowym materiałem budowlanym, który jest przyjemny w dotyku, trwały i łatwy w w pielęgnacji. Może odpowiednio uzupełnić styl industrialny, tradycyjny oraz współczesny. Elewacje z cegły dobrze komponują się z gładkimi powierzchniami takimi jak otynkowane i malowane ściany, odsłonięty beton czy szkło.

Beton

Beton oprócz tego, że jest podstawowym konstrukcyjnym materiałem budowlanym jest obecnie również materiałem stosowanym na zewnątrz. Ten trwały i wszechstronny materiał oferuje szorstki, ale jednocześnie elegancki wygląd, który dobrze współgra z innymi materiałami takimi jak drewno, farba i szkło. Betonowe powierzchnie zewnętrzne można uzyskać na wiele sposobów. Jeśli wyeksponowanie istniejących betonowych ścian nie jest dla nas rozwiązaniem akceptowalnym, możemy pokryć otynkowane ściany wodoodporną farbą cementową. Panele kompozytowe mogą być również stosowane na dowolnej powierzchni zewnętrznej. Tynki cementowe można nakładać na ściany, aby uzyskać pożądany wygląd.

Farba

Akrylowa farba to jeden z najczęstszych i niedrogich sposobów na udekorowanie domu z zewnątrz. W zależności od potrzeb projektowych, farby ścienne można nakładać na otynkowane ściany w wykończeniu matowym lub satynowym,. Bez problemu wybierzemy dobrej jakości farbę do stosowania zewnętrznego. Nie powinniśmy mieć również trudności ze znalezieniem interesującego nas koloru.