Na co zwrócić uwagę kupując rozrzutnik obornika?

rozrzutnik obornika

Kupując rozrzutnik obornika z pewnością należy postawić na maszynę pochodzącą od sprawdzonego producenta oraz dopasowaną do potrzeb gospodarstwa. Wybór należy dobrze przemyśleć, również z tego względu, że nie jest to mały koszt. Na jakie parametry zwrócić uwagę? Jakie są rodzaje rozrzutników obornika?

Rozrzutnik i jego zastosowanie

Rozrzutniki obornika są maszynami rolniczymi, których zasadniczą funkcją jest nawożenie upraw obornikiem. Możliwości jest jednak o wiele więcej. Możemy nawozić uprawy także torfem, wapnem, ale również nawozami półpłynnymi. Na rynku dostępne są także modele umożliwiające transport płodów rolnych.

Jakie są rodzaje rozrzutników?

Dostępne modele różnią się zarówno pod względem budowy jak i parametrów technicznych. Wyróżniamy rozrzutniki jednoosiowe i rozrzutniki dwuosiowe. Różnice tkwią również w innych elementach takich jak np. rodzaj adaptera czy też wielkość skrzyni.

Co standardowo znajdziemy w rozrzutniku obornika?

Rozrzutniki, których producentem jest firma Roltrans, wyposażone są w hydrauliczny bądź też mechaniczny napęd przenośnika podłogowego, jedno- lub dwuprzewodowy pneumatyczny układ hamulcowy, ocynkowaną drabinkę. Ponadto znajdziemy w nich ocynkowane burty, siatkę ochronną jak również podporę dyszla ułatwiającą łączenie maszyny z ciągnikiem. Każda maszyna wyposażona jest również w komplet kół z ogumieniem.

Na jakie parametry zwrócić uwagę wybierając rozrzutnik obornika?

Wiele czynników decyduje o właściwym wyborze rozrzutnika. Wpływ na naszą decyzję powinny mieć takie czynniki jak potrzebne funkcjonalności, wielkość gospodarstwa czy nasze preferencje.

Szukając właściwego modelu zwróćmy uwagę na:

  • adapter – wpływa on bezpośrednio na wydajność rozrzutnika i rodzaj materiału
  • podwozie – to czy wybierzemy podwozie jedno czy dwuosiowe zależne jest głównie od preferencji użytkownika, jednakże dobrze jest uwzględnić pewne wskazania. Podwozie jednoosiowe idealnie sprawdzi się w przypadku niewielkich gospodarstw, gdzie kluczowe jest dokładne nawożenie upraw. Jest lekki w manewrowaniu i łatwy w obsłudze. Podwozie dwuosiowe to dobry wybór dla średnich i dużych gospodarstw. Podwozie typu tandem sprawdzi się, gdy teren jest wymagający. Nawet gdy ładunek jest ciężki, ryzyko zakopania się w polu jest minimalne.
  • akcesoria dodatkowe – wśród nich wymienić możemy elementy takie jak niestandardowy rozmiar kół, deflektory, wał przegubowo-teleskopowy, hydrauliczny układ hamulcowy.
  • homologacja – ważna, jeśli chcesz przewozić nawozy czy też płody rolne drogami krajowymi.