Planujesz zakup pierwszego mieszkania? Na co zwrócić uwagę?

zakup pierwszego mieszkania

Zakup pierwszego mieszkania to często decyzja, której towarzyszą skrajne emocje, od podekscytowania po paraliżujący strach. Warto odpowiednio przygotować się do tego ważnego kroku i zdobyć informacje, które pozwolą nam pewniej się poczuć w tej nowej sytuacji. Na co zwrócić uwagę? Jakie zadań sobie pytania?

Jakie mam oczekiwania?

Warto zastanowić się czego oczekujemy od nowego lokum i lokalizacji, w której będzie ono położone. Eksperci z agencji nieruchomości w Warszawie – Magnum real estate oferującej nieruchomości Warszawa podpowiadają jakie czynniki należy uwzględnić, tak aby zmaksymalizować szanse na dokonanie właściwego wyboru.

Osoby poszukujące mieszkania powinny dobrze zastanowić się nad tym, co dla nich jest najważniejsze. Czy istotny jest większy metraż czy też pozostawanie w centrum wydarzeń? Zależy Ci na ciszy i spokoju, nawet jeśli oznaczałoby to dłuższe dojazdy do pracy? To pytania, na które trzeba znaleźć odpowiedź.

Przemyśl również standard, na jakim Ci zależy. Nowoczesne rozwiązania dostępne są najczęściej w przypadku nowych mieszkań, czyli poszukiwania powinieneś rozpocząć od rynku pierwotnego. Jeśli zależy Ci na bardziej ekonomicznym rozwiązaniu i/lub nie masz nic przeciwko przeprowadzenia remontu, warto poszukać interesujących ofert na rynku wtórnym.

Jakim budżetem dysponuję?

Budżet może zdeterminować nasze wybory i możliwości. Bez względu na to czym zamierzasz realizować zakup ze środków własnych czy też korzystać z kredytu, ustal swoje możliwości finansowe. Uwzględnij koszty takie jak podatki czy też opłaty notarialne.

Poznaj rynek nieruchomości

Przed zakupem mieszkania warto zorientować się jakie ceny dominują w Twoim mieście czy też dzielnicy. Zbadaj prognozy ekspertów.

Poznaj infrastrukturę

jeśli masz już na oku konkretne mieszkanie warto bliżej przyjrzeć się temu, co znajdziemy w okolicy. W przypadku rodzin z dziećmi duże znaczenie będzie miała obecność placówek takich jak przedszkola i szkoły, ale również placów zabaw i parków gdzie będzie można spędzać czas wolny.

Skorzystaj z pomocy doradcy

Jeśli zdecydujemy się na skorzystanie z pomocy sprawdzonego pośrednika pomoże on nam np. w negocjacjach dotyczących ceny. Agent nieruchomości pomoże również w kwestiach takich jak weryfikacja stanu prawnego nieruchomości, weryfikacja zapisów zawartych w umowie przedwstępnej czy też umowie końcowej.

Zakup pierwszego mieszkania to ważna decyzja, dlatego warto podjąć wszelkie działania mogące wpłynąć na podjęcie właściwej decyzji.