Psychoterapia DDA

psychoterapia DDA

Psychoterapia DDA – w grupie czy indywidualnie?

 

Grupy wspierające mogą dać naprawdę wiele pozytywnej energii i przyczynić się nie tylko do sprawniejszego eliminowania mechanizmów toksycznej rodziny, ale nie każdy ma odwagę odsłaniać się przed obcymi ludźmi. Z jednej strony psychoterapia w grupie daje poczucie zbiorowej siły oraz zrozumienia. Cokolwiek powiemy, nie zostanie podważone złośliwie czy też wyszydzone. A z drugiej strony, jaką mamy pewność, że wszystko to, co mówimy nie wydostanie się na zewnątrz? Ludzie poza gabinetami terapeutycznymi nie mają zawiązanych języków, a Polacy zawsze byli jednym z najbardziej gadatliwych narodów. Grupowa psychoterapia daje możliwość szansy poznania wielu ciekawych i niebanalnych ludzi, to jest ogromny plus. Nagle okazuje się, że obok nas jest ktoś z o wiele głębszym i bardziej dramatycznym problemem! I już czujemy się silniejsi. I to wcale nie przez dowartościowanie się, ale przez to, że ktoś w gorszej sytuacji może nosić głowę wysoko, podczas gdy my opuszczamy naszą zbyt nisko. Jednym słowem – można się wzajemnie motywować!

 

Psychoterapia  DDA – co może dodatkowo ją wesprzeć?

 

Spotkania z psychoterapeutą to jedno, a samodoskonalenie się oraz pozyskiwanie wiedzy dla większej świadomości – to drugie. Bardzo pomocna w tym przypadku okazać się może fachowa literatura. W tej chwili nie brakuje na rynku wydawniczym książek poruszających szeroko temat uzależnienia oraz współuzależnienia. Świetne książki pomocne w sytuacji, gdy zaczyna się psychoterapia, pisze niezastąpiona Ewa Woydyłło. Warto korzystać z tych źródeł niezastąpionej wiedzy, tym bardziej, że dorobek twórczy Ewy Woydyłło jest naprawdę imponujący – w tej chwili to już kilkadziesiąt książek na temat wychodzenia z nałogu lub współuzależnienia, szukania własnej drogi w życiu po nieoczekiwanej stracie. Sztuki mądrego życia naprawdę można szybko się nauczyć.

 

Chcesz gruntownej zmiany – gnaj na psychoterapię!

 

Wiele osób twierdzi, że najskuteczniejsza będzie wyłącznie psychoterapia płatna, ale nie jest to prawda. Kompetencje oraz profesjonalizm można znaleźć w placówkach państwowych w takim samym stopniu, co w prywatnych i drogich gabinetach. Na pierwszym miejscu liczy się podejście psychoterapeuty oraz jego kwalifikacje. Pamiętajmy o tym, gdy staniemy przed wyborem, ponieważ kwestia finansowa w praktyce zawsze nieco ogranicza horyzont postrzegania całego zagadnienia.