Uszkodzenie łąkotki – objawy i leczenie

Uszkodzenie łąkotki może mieć miejsce w wyniku gwałtownego ruchu wyprostu kolana, czy też szybkiego skrętu z jednoczesnym zgięciem. Struktury stawu kolanowego nie nadążają za ruchem, w konsekwencji dochodzi do zaklinowania. Jazda na nartach, gra w koszykówkę, ale również wykonywanie codziennych ruchów – to sytuacje, w których może dojść do uszkodzenia łąkotki. Łąkotka przyśrodkowa częściej ulega rozdarciu niż łąkotka boczna. Jakie są objawy? Na czym polega leczenie?

Uszkodzenie łąkotki – objawy

Typowe objawy towarzyszące uszkodzeniu łąkotki to ból kolana, obrzęk, ból przy ucisku szpary stawowej. Innym objawem są przeskakiwania i trzaski oraz uciekanie kolana.

Pracę z fizjoterapeutą cechuje duża skuteczność w leczeniu niektórych typów urazów. Jeśli interwencja chirurgiczna jest wskazania, dąży się do usunięcia tylko niezbędnych elementów.

Rehabilitacja

Rehabilitacja w uszkodzeniu łąkotki będzie przebiegała w odmienny sposób u różnych pacjentów. Postępowanie zależy bowiem od wielkości uszkodzenia, umiejscowienia i uszkodzeń współistniejących, jak również wieku danej osoby i poziomu aktywności. Najczęściej koniecznym krokiem jest meniscektomia (częściowa lub całkowita) bądź też zszycie. Rodzaj zabiegu ma wpływ na działania rehabilitacyjne.

Uogólniając, rehabilitacja w uszkodzeniu łąkotki obejmuje kilka etapów. Początkowo dbamy o to, aby nie forsować zgięcia kolana. Działania koncentrują się na zwiększeniu zakresu ruchomości w stawie. Realizowane jest to poprzez wspomaganie rozciągania. Chory wykonuje ćwiczenia izometryczne i równoważne. Fizykoterapia to przede wszystkim krioterapia i elektrostymulacja.

W kolejnym etapie powyższe działania są kontynuowane. Ponadto, odbywa się nauka ćwiczeń, w których ma miejsce pełen zakres ruchomości stawu kolanowego. Ostatni etap obejmuje dołączenie ćwiczeń dynamicznych i ćwiczeń propriocepcji. Koncentrujemy się na zwiększeniu siły oraz wytrzymałości mięśni.