Ćwiczenia kręgosłupa – dlaczego warto?

ćwiczenia kręgosłupa

Każdego dnia nasz kręgosłup narażony jest na przeciążenia. Jeśli zależy nam na zachowaniu jego sprawności i wytrzymałości nie zapominajmy o codziennej dawce ruchu. Ćwiczenia kręgosłupa mogą być wykonywane w domu. Dzięki systematyczności i bez ponoszenia dodatkowych kosztów możemy zadbać o zdrowe plecy i uwolnić się od bólu bądź też napięć mięśni.

Dlaczego kręgosłup boli?

Zdrowe osoby również mogą odczuwać bóle kręgosłupa, głównie z powodu przeciążeń – statycznych lub dynamicznych. Ból kręgosłupa chorego może być związany ze stanami zwyrodnieniowymi. Może być również skutkiem urazów lub nieprawidłowo wykonanych zabiegów chirurgicznych. Choroby kręgosłupa takie jak np. nowotwory, przepuklina czy rozszczep kręgosłupa także mogą skutkować powstaniem dolegliwości.

Ćwiczenia ogólnousprawniające – korzystne dla różnych grup wiekowych

Ćwiczenia ogólnousprawniające uznawane są z bezpieczny i efektywny trening naszego ciała. Obejmują nieskomplikowane ćwiczenia, z którymi poradzą sobie nawet osoby nie prowadzące zbyt aktywnego trybu życia.  Fizjoterapeuta prowadzący zajęcia dostosowuje intensywność wysiłku oraz stopień trudności do możliwość osób ćwiczących.

Ćwiczenia kręgosłupa – jaki mają cel?

Ćwiczenia kręgosłupa mają za zadanie stanowić skuteczną profilaktykę bólów kręgosłupa. Umożliwiają one zwiększenie siły oraz wytrzymałości mięśni oraz poprawę kontroli mięśni pleców. Dzięki nim poprawia się stabilność kręgosłupa, ale również koordynacja ruchowa i równowaga. Osoba ćwicząca uczy się prawidłowego i pełnego oddechu. Kark, górna część pleców oraz ramiona rozluźniają się. Ćwiczenia kręgosłupa stanowią formę bezpiecznej rehabilitacji kontuzji stawów i kręgosłupa, ale również pomoc w prewencji kontuzji mięśni oraz układu kostnego.

Ćwiczenia na zdrowy kręgosłup są obecnie dość popularne i bez trudu znajdziemy miejsce, w którym realizowana jest ta usługa. Jednym z nich jest Medikar zlokalizowany na warszawskim Mokotowie. Tu pod okiem specjalistów, osoby ćwiczące mogą w bezpiecznych warunkach zadbać o zdrowie swojego kręgosłupa!

Medikar to nie tylko ćwiczenia na zdrowy kręgosłup. Placówka zatrudnia wielu specjalistów i oferuje szeroki zakres usług. Jej specjalizacją jest świadczenie kompleksowej opieki medycznej  z zakresu rehabilitacji. Tu realizowane jest leczenie osteoporozy (istnieje możliwość wykonania densytometrii), wykonywane są masaże, rehabilitacja pocovidowa oraz rehabilitacja stawów skroniowo-żuchwowych.