Wypalenie zawodowe – jak można go uniknąć?

wypalenie zawodowe

Prowadzenie własnej działalności jest bardzo angażujące. Typowy przedsiębiorca spędza wiele godzin każdego dnia pracując – wypełnia szereg czynności mających na celu zapewnienie sprawnego działania swojej firmy, jej rozwój, rozwiązywanie problemów, zdobywanie nowych klientów. W tak intensywnej codzienności łatwo jest zapomnieć o sobie. Przychodzi jednak moment, że wielu właścicieli przedsiębiorstw zaczyna mieć problem z wypaleniem zawodowym. Wypalenie zawodowe – jak go uniknąć? Jak prowadzić zarówno biznes jak i życie, które będzie dla Ciebie źródłem satysfakcji? 

Wypalenie, czyli stan emocjonalnego, psychicznego i fizycznego wypalenia spowodowały długotrwałym stresem może uderzyć na każdym etapie kariery przedsiębiorcy. Przy dużej presji na jaką narażony jest przedsiębiorca często własne samopoczucie i zdrowie schodzą na dalszy plan. Życie prywatne i urlop są systematycznie zaniedbywane. Warto jednak pamiętać o tym, że Twój biznes powinien służyć Twojemu życiu- istotnym elementem całej układanki jest znalezienie czasu na przerwę. Przysłuży się to nie tylko Twojemu samopoczucie, ale również firmie.

Wypalenie zawodowe – rozpoznaj oznaki

Stan wyczerpania zarówno fizycznego jak i mentalnego nie jest rzadkością wśród przedsiębiorców. Aby uniknąć tego destrukcyjnego stanu lub wydostać się z niego warto wiedzieć jakie objawy powinny Cię zaniepokoić. U poszczególnych osób objawy mogą się oczywiście różnić, ale najczęstszym objawem wypalenia jest poczucie beznadziejności – przytłaczającym przeświadczeniem, że już nigdy nie będzie lepiej. Być może całe życie byłeś zmotywowany. Być może w pewnym momencie zacząłeś tracić motywację lub coraz częściej zacząłeś się czuć przygnębiony, pojawiły się trudności z koncentracją, błędy wynikające z nieuważności. To wszystko są główne oznaki, że jesteś wypalony.

Weź wolny od pracy urlop

Jedną z najlepszych rzeczy jakie możesz dla siebie zrobić to udanie się na prawdziwy odpoczynek! Weź urlop i daj sobie możliwość regeneracji i oderwania się od obowiązków. Nie wszyscy właściciele małych firm mogą pozwolić sobie na luksus  standardowego pięciodniowego tygodnia pracy. Czasem nawet przyzwyczajenie się do nieobecności w pracy dzień lub dwa może nie przychodzić łatwo. Wiele osób pracuje również w weekendy. Daj sobie jednak okazję na odpoczynek. Może nie być to łatwe do zorganizowania z dnia na dzień, zatem zaplanuj swój wyjazd, tak aby urlop faktycznie przypominał URLOP. Jeśli zatrudniasz pracowników wyznacz osobę, która podczas Twojej nieobecności będzie pełniła funkcję Twojego pełnomocnika. Deleguj zadania określając priorytety, tak aby rzeczy, które muszą być załatwione faktycznie były. Przed wyjazdem zorganizuj spotkanie, tak aby upewnić się, że wszyscy mają jasność co do własnych zadań. Przygotuj wiadomość e-mailową informującą o Twojej nieobecności. Faktycznie oderwij się od pracy i obowiązków. Ustal również z zespołem co powinni robić w sytuacji awaryjnej.

Bądź gotowy na różne scenariusze

Przedsiębiorcy spotykają na swojej drodze różne przeciwności. Poważny cios finansowy, kryzys gospodarczy, inne wydarzenie zmieniające życie. Ważne jest, aby zastanowić się na tym co przeżyłeś. Bez poświęcenia czasu na refleksję ciężar tych doświadczeń może Cię przytłoczyć. Bez planu zarządzania kryzysowego może być trudno dostrzec światełko w tunelu. Dalekowzroczność i przemyślenie różnych scenariuszy pozwoli Ci się przygotować i upewnić się, że możesz zadbać o swój zespół i klientów i poradzić sobie z czymkolwiek co nadejdzie. Nawet jeśli nie zaistnieją żadne ekstremalne sytuacje sam stres związany z prowadzeniem działalności może być źródłem wypalenia. Może doprowadzić do powolnego osłabienia, bezsenności, utraty apetytu bądź też wzmożony apetyt, napięcie mięśni, utrata koncentracji, osłabiony układ odpornościowy, podwyższone ciśnienie.

Business coaching

Właściciele firm i startupów, dyrektorzy zarządzający czy też właściciele startupów mogą wiele skorzystać z rozwiązania jakim jest business coaching. Sesje z doświadczonym coachem mogą okazać się wsparciem jakiego Ci potrzeba, również w trudnej sytuacji jakim jest wypalenie zawodowe.

Może Cię również zainteresować:

coaching
life coaching
coaching kariery